слайд1 слайд2 слайд3 слайд4 слайд5 слайд6 слайд7 слайд8 слайд1 слайд2 слайд3 слайд4 слайд5 слайд6 слайд7 слайд8

Календар подій

Наші партнери

Ми в соцмережах

Церква Святої Тріїці


Церква Святої Трійці знаходиться у східній частині села Пустовійтівка за адресою провулок Травневої, 2-А.

Церква побудована на кошти уродженця села Пустовійтівка, останнього кошового отамана Запорозької Січі Петра Івановича Калнишевського (1691-1803 рр.) у 1773 році.

За архітектурною стилістикою будівля являла собою характерне для України XVIII ст. поєднання запозичених мотивів популярного в ті часи європейського барокового стилю з місцевими традиціями архаїчного дерев’яного мистецтва, що у подальшому отримало назву «українського бароко».

У 1901 році церкву досліджував видатний український вчений М. Макаренко (1877-1938 рр.), який у своїй статті «На родине последнего гетмана запорожского П.И. Калнишевского», характеризував її як видатну пам’ятку архітектури доби «українського відродження».

У монографії «Монументальна дерев’яна архітектура Лівобережної України» архітектурно-мистецтвознавчу характеристику будівлі зазначається «церкву будував один з кращих майстрів того часу... Будівля висока, одна з найбільш імпозантних і величавих на Лівобережжі. Могутні форми її не позбавлені граціозності, але не м’якої, розманіженої, а мужньої... З різних точок силует будівлі сприймається іншим і щоразу ефектним; та найбільш вражає акорд, який створює контур верхів, коли розглядати їх з півдня чи півночі. Інтер’єр залитий світлом. Увесь об’єм будови розкривається гранично чітко і ясно».

У 1929 році церкву закрили, розібравши наполовину. Пристосували під клуб, потім магазин, склад, пункт прийому склотари тощо. До середини 80-х років XX століття залишки храму нагадували старий напіврозвалений сарай. У 1987 р. її рештки ідентифікував Вечерський В. В., відомий архітектор, мистецтвознавець, який спільно з місцевими краєзнавцями підняв питання щодо її реставрації. У виготовленні проекту реставрації за проектами, розробленими протягом 1991-2001 рр., послідовно, Львівським інститутом «Укрзахідпроектреставрація», інститутом «Гражданпроектреставрація» (м. Суми), а також архітектурним факультетом Полтавського технічного університету будівництва та архітектури. Реставраційні роботи проводило управління капітального будівництва Сумської обласної державної адміністрації в 2004-2006 рр. і будівля передана Пустовійтівській сільській раді.

21 січня 2009 р. Пустовійтівська сільська рада передала церкву Святої Трійці до спільної власності сіл, селищ, міст Сумської області.

З січня 2009 р. Майновий комплекс Свято-Троїцька церква був закріплена за Комунальним закладом Сумської обласної ради «Державний історико-культурний заповідник «Посулля».

29 грудня 2010 р. Майновий комплекс Свято-Троїцька церква був до 1 грудня 2015 р. переданий в безоплатне користування Сумському єпархіальному управлінню УПЦ Київського патріархату.

Нині церква використовується як об’єкт культурної спадщини для проведення екскурсійно-туристичної роботи і водночас священнослужителі - як культова споруда.

Заповідник виготовив технічну та науково-облікову документацію для включення церкви до реєстру пам’яток архітектури.