слайд1 слайд2 слайд3 слайд4 слайд5 слайд6 слайд7 слайд8 слайд1 слайд2 слайд3 слайд4 слайд5 слайд6 слайд7 слайд8

Календар подій

Наші партнери

Ми в соцмережах

село Пустовійтівка


Пустовійтівка – село Роменського району, центр сільської ради. Розташоване на лівобережжі р. Сули за 10 км. від районного центру м. Ромни.

Перші згадки про село з’явилося в історичних документах XVII ст. У 1624 р. на березі р. Сули засновано 100 дворів переселенців з Правобережної України. Це поселення отримало назву Пустовійтівка.

За переказами, назва села походить від прізвища козака Пустовійта, який заснував тут перше поселення. За іншою легендою, населення села від самого початку складалось переважно з козаків на чолі з сільським отаманом. Ці кілька селянських родин навіть не мали свого старшого війта і були приписані до сусіднього поселення.

Тому село й отримало свою назву від того, що посада війта була відсутня, або пуста – Пустовійтівка. Це частково підтверджується архівними документами, які справді вказують на існування сусіднього села Війтівка.

Через кілька років Пустовійтівку та інші села – Волково, Охмилово й Війтівку спалили московські військові загони під проводом карачаєвця І. Буцнєва, послані путивльським воєводою князем С. Прозоровським, а жителів вигнали з цих земель. Згодом вони знову повернулися і селилися на старому місці, про що доносив до Москви у своєму посланні путивльський гінець О. Циплаков у червні 1628 р.

Пустовійтівка знаходилася на межі Речі Посполитої та Московського царства. Після встановлення у 1638 р. так званої «Путивльської межі», село відійшло до Польщі.

Тоді ж поряд засновуються села Герасимівка та Оксютинці, які вперше позначені на карті Київського воєводства, виданій відомим французьким картографом Гійомом Левассером де Бопланом у 1650 р.

З початком Визвольної війни під проводом гетьмана Богдана Хмельницького мешканці краю брали активну участь у створенні Роменської козацької сотні.

У 1771 р. Пустовійтівка належала смілянському сотнику Василю Громеці, товаришу Петра Калнишевського.

Пустовійтівка – батьківщина останнього кошового отамана Запорозької Січі Петра Івановича Калнишевського.

На кошти П. І. Калнишевського в с. Пустовійтівка була зведена дерев’яна Троїцькацерква (1773 p.), яка відроджена за ініціативи Президента України В. А. Ющенка у 2006 р. У 1762 р. цій церкві Кошовий подарував напрестольне Євангеліє у коштовній оправі з власноручним підписом. Нині воно експонується в Музеї Петра Калнишевського в с. Пустовійтівка (автор, скульптор В. Бородай та Р. Синько).

Щороку на батьківщині П. І. Калнишевського влітку проходить усеукраїнське козацьке свято «Калнишева рада».

В селі також встановлено пам’ятник односельцям, які загинули на фронтах Другої світової війни.