слайд1 слайд2 слайд3 слайд4 слайд5 слайд6 слайд7 слайд8 слайд1 слайд2 слайд3 слайд4 слайд5 слайд6 слайд7 слайд8

Календар подій

Наші партнери

Ми в соцмережах

Музей Петра Калнишевського - історія


Музей кошового отамана Запорізької Січі Петра Калнишевського створений на його Батьківщині, в с. Пустовійтівці Роменського району Сумської області за розпорядженням Президента України Віктора Ющенка від 14 листопада 2005 року для вшанування на вищому рівні видатних заслуг нашого легендарного земляка, доблесного воєначальника, мудрого державного діяча, вмілого господарника та щедрого благодійника. Недарма нині могутня постать мужнього борця за козацькі вольності все більше увіходить до нашої свідомості як символ нескореності української нації.

Музей урочисто відкритий Президентом України Віктором Ющенком та Святішим Патріархом України-Руси-Філаретом 14 жовтня 2006 р. під час проведення в Пустовійтівці всеукраїнського козацького свята «Калнишева рада». Музейна установа створена як структурний підрозділ Державного історико-культурного заповідника «Посулля».

З цієї пори двері музею гостинно відкриті для дорогих гостей. Щорічно скарбницю духовності відвідує більше 11 тисяч чоловік, не байдужих до власної історії, стародавніх витоків української нації.

В першому залі екскурсанти відразу поринають в давню історію нашого краю. Матеріали розкопок скіфських, слов’янських часів нагадують про те цілюще джерело, звідкіль черпали натхнення наступні покоління, продовжуючи славні бойові, культурні та господарські традиції величних пращурів. Тут же розвивається неповторний колорит етнографічних надбань Калнишевого краю.

Другий зал присвячений козацькій історії, на тлі якої показаний тернистий життєвий шлях мужнього кошового. В третьому залі відображений інтер’єр соловецької тюремної камери, в якій 25 років страждав нескорений отаман, планомірно розкривається тема поступового повернення пам’яті про кошового на Роменщину.

Останній зал присвячений славним сторінкам історії населених пунктів Пустовійтівської сільради, її видатним землякам: професору Івану Скрипалю, письменнику Леоніду Полтаві, Герою Соціалістичної праці Борису Сукачову, заслуженому вчителю України Тамарі Марченко, спортивній сім’ї Осадчих та багатьом іншим.

В Пустовійтівці можна оглянути дерев’яне диво Сумської області – грандіозну пам’ятку архітектури Свято-Троїцьку церкву, споруджену без єдиного металевого цвяха на кошти Калнишевського, по варварськи сплюндровану за комуністичного режиму і відтворену нещодавно стараннями Президента України Віктора Ющенка, також величавий пам’ятник нескореному кошовому, копію надгробку з його соловецької могили із цікавим написом.

Влітку 2008 року в південній частині села влаштований оригінальний етнографічний майданчик. Основним стержнем нової експозиції під відкритим небом став стародавній шестикрилий вітряк, характерний для Посулля ХІХ ст. Рештки вітряка подаровані заповіднику президентом України Віктором Ющенком, відреставровані лебединськими умільцями, які буквально заново відродили млин. Завершили архітектурно-побутовий ансамбль прекрасно виготовлені криниця з журавлем, біля неї грубезна колода для напування худоби, старий віз, ятка для відпочинку, покрита очеретом, декілька кущів калини.

Нові об’єкти, виразно окреслені колоритним посольським тином, органічно вписалися до загальної забудови села і природно поєдналися з місцевими ландшафтами.