слайд1 слайд2 слайд3 слайд4 слайд5 слайд6 слайд7 слайд8 слайд1 слайд2 слайд3 слайд4 слайд5 слайд6 слайд7 слайд8

Календар подій

Наші партнери

Ми в соцмережах

Роменський краєзнавчий музей


Один з найстаріших в Україні. В травні 1919 року група любителів-краєзнавців заснували в нашому місті Товариство Захисту пам’яток старовини та культури, котре відразу ж зайнялось обліком, збиранням та охороною предметів, що мали художню та історичну цінність.

Заповідник посулля фото
Заповідник посулля фото
Заповідник посулля фото
Заповідник посулля фото
Заповідник посулля фото

Виникла потреба в створенні музею, який би взяв на себе не лише збереження та збирання пам’яток, а й їх пропаганду серед населення. 28 листопада 1920 року Роменський краєзнавчий музей вперше відчинив двері перед відвідувачами.

Експозиція музею розташована по вул. Миколаївські, 10, в будинку, де в 1886р. знаходився перший комерційний банк в Ромнах.

Серед фундаторів музею відомий скульптор і кінорежисер І. П. Кавалерідзе, перший директор музею М. М. Семенчик. Майбутні працівники музею: доктор географічних наук В. П. Гричук, кандидат сільськогосподарських наук Л. О. Овсієнко, письменник Л. Д. Платов, згодом працювали письменники П. Ю. Ключина, Д. І. Кулиняк.

Сьогодні в музеї представлені постійнодіючі виставки: «Із забуття – у безсмертя»; «Роменщина – козацький край»; «Роменщина в ХІХ ст.»; «Освіта на Роменщині ХІХ ст. – початок ХХ ст.»; «Шлях до перемоги»; «Старий Ромен. Погляд через фотооб’єктив»; «Духовні обереги краю»; «Роменщина театральна»; «Бандуристе, орле сизий»; «Більше за життя»; «Велич духу»; «ХХ сторіччя. Шляхами державності»; «Поза часом і простором»; «Життя осяяне мистецтвом»; “Роменщина – мистецька.”

Інтерес відвідувачів привертає до себе археологічне минуле краю. Унікальні знаряддя праці кам’яного віку – скребки, рубила, молотки, палеонтологічні знахідки рештки тварин, залишки поховання, виявленого під час розкопок у с. Ведмежому та багато інших експонатів є свідченнями прадавнього минулого рідного краю. Давньогрецькі амфори, знайдені в скіфських курганах – могильниках, свідчать про торгові зв’язки скіфів з грецькими містами-колоніями на Чорноморському узбережжі. Серед експонатів – горщик якому понад 1500 років з чорної обпаленої глини майстерно прикрашений орнаментом.

Цікавими і різноманітними експонатами представлено виставку відділу природи, яка знайомить з географічною характеристикою Роменщини, геологічним минулим, корисними копалинами. Експонуються зразки гіпсу та діабазу, гіпсоносного мергеля, кам’яної солі, нафти, охри, різноманітних глин.

Наочне уявлення про флору і фауну краю дає діорама. “Осінній ліс”, де репрезентуються численні чучела тварин і птахів лісостепової зони.

Овіяні славою ратні подвиги роменців у боротьбі за незалежність України в XVII – XVIII століттях. У Визвольну війну 1648 – 1657р. роменці одні з перших вступили до війська Б.Хмельницького. Козацька доба на Роменщині представлена унікальними документами, монетами, зброєю XVII – XVIII ст.. Становлять інтерес замок з ключем від брами Роменської фортеці, парсунний портрет Богдана Хмельницького, написаний 200 років тому невідомим художником, картина «Переговори Богдана Хмельницького з польськими послами під Замостям в 1648р.». Саме в Ромні восени-взимку знаходилася штаб-квартира гетьмана України Івана Мазепи та шведського короля Карла ХІІ. Про події Північної війни розповідають фотоматеріали розміщені в експозиції, зброя тих часів: гармати, кремінні рушниці, пістолі.

Серед унікальних раритетів-експонатів Литовський статут 1588 р., Євангеліє виготовлене за кошти останнього кошового Запорізької Січі Петра Калнишевського уродженця Пустовійтівської землі, картина “Роменська мадонна” видатного українського художника ХVІІІ ст. Г. Стеценка.

В XVII – XVIII ст. Ромни - торгово-ремісничий центр, товари виготовляли ремісники, об’єднані в цехи. В музеї експонуються цехові прапори, книга щоденного обліку роботи різницького цеху 1690 р.

До середини ХІХ ст. в місті щороку відбувався славетний Іллінський ярмарок, на який в окремі роки, з’їжджалося до 120 тисяч людей, товарообіг сягав 10 мільйонів карбованців. В експозиції вміщені терези, якими користувалися на ярмарку, чумацький віз, якому більше 200 років. Ярмарок, як потужний чинник економічного, культурно-освітницького розвитку, справив великий вплив на всі сфери життя Роменщини. В 1874 р. побудовано Лібаво-Роменську залізницю, яка з’єднала Ромни з портом Лібава на Балтійському узбережжі. Експозицію прикрашають великий годинник, на циферблаті якого позначення “ЛР-жд”, форменний одяг робітника – залізничника, карта-схема залізниці.

У 1845 р. на “знаменитому торщиці” побував Т.Шевченко. Перлиною є виставка “Велич духу”, присвячена перебуванню Т. Г. Шевченка на Роменщині. Інтерес відвідувачів викликає торбан, який належав Великому Поету, рідкісні видання Кобзаря 1840р., унікальний кобзар, на якому понад 500 автографів відомих діячів культури і мистецтва, картини художників Т. Сафонова “Думи мої думи”, І. Їжакевича “Катерина”, М. Кизенка “Шевченко на Іллінському ярмарку”, експонуються твори “Наймичка” і “Княжна” в яких згадуються Ромни, меморіальні речі скульптора і драматурга І. П. Кавалерідзе, автора першого монументального пам’ятника Т.Г. Шевченкуна Україні і в світі.

Окрема зала розповідає про матеріальну культуру Роменщини ХІХ ст. Інтер’єр поміщицької кімнати - дорогі меблі, гобелени, красивий порцеляновий посуд, порцелянова люстра та інші коштовні речі є контрастом між побутом селян і панів.

Важливий розділ експозиції висвітлює тему “Шлях до перемоги”. Цілий комплекс матеріалів розповідає про участь уродженців-земляків в бойових діях 1941-1945р.р., експонуються фотодокументи, особисті речі, нагороди, військова амуніція, зброя. З хвилюванням відвідувачі знайомляться із стендом приуроченим Т. Маркус - Герою України, імена Героїв Радянського Союзу - К. С. Гнідаша, Г. М. Прокопенка, В. М. Лозовського, Г. М. Леньова, М. І. Кузьменка і багатьох тисяч захисників вписані в трагічні сторінки історії України.

Окрасою експозиції музею є комплексна виставка “Роменщина – мистецька.” Роботи членів Національної спілки художників України С. Півторака, О. Федька, Н. Полуян-Внукової, персональні виставки В. Зосенка, М. Троценка, самобутнього художника М. Самохіна - дарують естетичну насолоду, відчуття причетності до чарівного світу мистецтва.

Роменський краєзнавчий музей є філією Державного історико-культурного заповідника «Посулля», який було створено у 2007 р.

Унікальна колекція зібрань музею відтворює етапи розвитку Роменщини від сивої давнини до сьогодення.